Ustupování a řídnutí jindy bujné hřívy může mít obrovskou řadu příčin. Někdy na něj přijdeme sami, jindy je třeba vyhledat pomoc odborníka. Přesto vzhled svých vlasů můžeme podstatně ovlivnit sami, a to jednoduše. V našem článku vám povíme, jak na to!

Není pravděpodobně nic nepříjemnějšího, když pečujeme o své vlasy a najednou si všimneme, že je začínáme čím dál více ztrácet. Vlasy vypadávají všem, jelikož se vlasové generace pravidelně obměňují, akorát někomu více a někomu méně. Příčin může být skutečně mnoho a my si povíme o některých z nich.

Vypadávání z nedostatku

V některých případech vlasy vypadávají, jelikož nemají dostatečnou výživu pro svůj růst, ale i život. Potřebují dbát na dostačující přísun určitých látek, aby byly kvalitní, zdravé a krásné. Důležité jsou zejména vitamíny a minerály, ale pozor na nadbytek vitamínu A, který vypadávání může způsobovat.

Ve většině případů vlasy vypadávají z nedostatku estrogenu v těle, což přece jen vůlí neovlivníme, jelikož je vše závislé na hormonálních změnách. Každopádně, doplňky stravy s vitamíny a dostatečnou výživou nám mohou trochu odlehčit. Stejně tak pro nás budou dobrými kamarády ovoce a zelenina, dále také určitě zvýšená konzumace ryb.

Na vypadávání vlasů má v tomto případě také rozhodně vliv oslabený imunitní systém. Tělo se nedokáže bránit jako dříve a ztratilo svou houževnatost, což se může pochopitelně projevit i lysinami na temeni hlavy. Právě proto je třeba důrazně zapracovat na posílení imunity.

Další příčina spojená s vypadáváním vlasů může být tentokrát způsobena mechanicky, a to především námi samotnými. Všeobecně se nedoporučuje příliš často nosit vlasy stáhnuté v culíku, ohonu anebo dokonce v drdolu. Vlasy jsou tak utlačené a nemohou dostatečně dýchat, nehledě na to, že se zbytečně natahují. Podobně je tomu i v případě, kdy neustále využíváme pokrývky hlavy, ať už v běžném životě anebo v povolání. Vlasy pod čepicí či kloboukem nemohou dostatečně dýchat, díky čemuž nedochází k pořádnému prokrvení a okysličení pokožky na hlavě, což je pro růst vlasů naprosto stěžejní.

Nejvíce si vlasy ale mechanicky poškodíme, pokud s nimi nešetrně zacházíme. Je třeba je pročesávat, ale především jemně, jinak si vlasy zbytečně lámeme a trháme. Stejně tak je to i při jejich sušení ručníkem, kdy si vlasy můžeme sami výrazně poškodit.

Kapitolou samo o sobě je pochopitelně kosmetika. Vlasy mohou vypadávat např. po nevhodném šampónu anebo kondicionéru, a stejně tak i při nadměrné péči anebo častém mytí, což vlasy oslabuje a vysušuje. Pokud si navíc vlasy barvíme, nesmíme se divit, že nám podstatně slábnou, jelikož naprostá většina barev má ničivé účinky na vlasovou strukturu. Pokud už ale vlasy barvíme, je třeba používat barvy na přírodní bázi – vynikající je zejména hena - , anebo alespoň takové přípravky, které neobsahují čpavek a amonia, tyto látky totiž vlasy výrazně poškozují. Barvy bez obsahu těchto škodlivin určitě najdete, ale počítejte s příplatkem.

O vlasy je potřeba se starat, ale všeho s mírou, abychom jim spíše neuškodili, než dopomohli ke kráse.